Warsztaty Uczniowskich Agencji Turystycznych
w Europejskiej Stolicy Kultury

    Wrocław jest jednym z polskich miast, o których można mówić bez końca. Zarówno usytuowanie, architektura oraz kultura czynią je naprawdę niezwykłym i atrakcyjnym miejscem. To właśnie w tym niesamowitym mieście członkinie Uczniowskiej Agencji Turystycznej „Adaś” - Małgorzata Połomska, Dominika Wojtkun, Natalia Zwierzańska, Gabriela Lubas, Maria Petruch i Agata Szymajda z opiekunami Joanną Koniecko oraz Joanną Wójcik spędziły piękne, słoneczne dni biorąc udział w warsztatach studyjnych. Były one zorganizowane przez Tomasza Jaśków w ramach projektu SAO INTERREG RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym.  
Przedsięwzięcie było finansowane ze środków Unii Europejskiej.  
   Wyjazd studyjny rozpoczął się od spotkania we Wspólnym Sekretariacie Polski i Saksonii, gdzie przedstawiciele agencji ze szkół uczestniczących w projekcie przedstawili jego założenia . Omówiono dokładnie cele, działania oraz plany dotyczące pracy Uczniowskich Agencji Turystycznych. W międzyczasie pozostali uczniowie poznawali historię i zabytki Wrocławia biorąc udział w grze „Krasnoludkowa wycieczka”. Jej celem było odnalezienie przez polsko - niemieckie grupy krasnoludków na wyznaczonych trasach. Po udanej zabawie wszyscy udali się na obiad do restauracji „ Cafe Konspira”, która swoim klimatem nawiązuje do czasów PRL-u.  
Kolejnym celem wycieczki było zwiedzanie wrocławskiego ZOO. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wspaniałe okazy zwierząt z całego świata, zwiedzić Afrykarium. Każdy mógł dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającym go świecie.  
    Następnym punktem była Hala Stulecia, jeden z polskich zabytków wpisany na listę UNESCO, gdzie wszyscy mogli zobaczyć pokaz grających fontann. Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń uczestnicy warsztatów udali się do hotelu „IBIS”, by tam spokojnie odpocząć, zrelaksować się oraz podziwiać niezwykły widok na Wrocław.  
Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od spotkania w biurze Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, gdzie przedstawiciele UAT dowiedzieli się, jakie imprezy towarzyszyły ESK 2016.Uczniów szczególnie zainteresowała strona organizacyjna przedsięwzięcia. Członkowie UAT mieli okazję obejrzeć filmy w skrócie pokazujące, jak wyglądały przygotowania oraz najważniejsze momenty, które przyciągnęły liczną widownię. Uczestnicy spotkania mogli zadawać również przygotowane wcześniej pytania. Po spotkaniu wszyscy udali się do Centrum Historii „Zajezdnia”, by tam poznać przeszłość Wrocławia. To właśnie tam, na ulicy Grabiszyńskiej wybuchł w 1980 roku strajk Solidarności .  
    Ciekawe zwiedzanie tego niezwykłego miejsca zakończyło się obiadem w restauracji „Zajezdnia”, po którym wszyscy udali się w drogę powrotną.  
Warsztaty to świetny sposób na zdobycie potrzebnych umiejętności oraz poznanie nowych osób. Doskonała organizacja, wspaniali ludzie oraz połączenie zabawy z nauką to tylko nieliczne z elementów, które mogą sprawić, że wyjazd był udany.  
    Uczniowska Agencja Turystyczna „Adaś” z niecierpliwością oczekuje kolejnych warsztatów, spotkania z opiekunami projektu oraz członkami pozostałych agencji.  
             Agata Szymajda